Doğru yastık seçimi yapmak, omurgaların korunması ve de daha sağlıklı bir hayat sürdürmek için son derece önemlidir. Öyle ki yastık seçerken omurganın doğal pozisyonu mutlaka dikkate alınmalıdır. Geceleri yatağa girdiğinizde konforlu bir süreç geçirmek güne zinde başlamak açısından da oldukça önemli olacaktır. Yanlış yastık seçimi insanların hayat kalitesini gerçek anlamda derinden etkilerken, çeşitli uyku problemleri ve vücut rahatsızlıklarını da beraberinde getirir. Peki yastık seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Yastık seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak şart? İşte detaylar…

Dışarıdan bakıldığında oldukça konforlu görünen yastıklar kimi zaman beklentilerinizi karşılamaz. Hatta vücudunuzda meydana gelen birçok ağrının nedeni de yine yanlış yastık seçimidir. Çünkü insanlar geceleri rahat uyuyamadığında, uykusuzluğun vermiş olduğu stresle birlikte gün içerisinde daha gergin hissetmektedirler. Uykunun daha verimli olup olmadığını belirleyen en önemli kriter ise omurgaya en uygun yükseklikte olan, yumuşak dokulu yastık seçimi yapmaktır. Her insanın geceleri daha rahat ettiği, daha iyi uyuduğu bir pozisyon vardır. Mesela kimleri yan yatarak uyumayı severken bazı insanlar da yüzüstü uyumayı tercih eder. Uyku pozisyonu doğru yastık seçimi yapabilmek için ilk ve en önemli kriter olacaktır. Uyku halinde vücudun almış olduğu şekle göre sizin en uygun olan yastığın hangisini olduğunu deneme yanıma yöntemiyle de bulabilirsiniz.

Sırt üstü yatmayı tercih eden kişilerin boyun ve baş bölgelerini rahatsız etmeyecek yastıkları tercih etmesi gerekir. Örneğin Visco Yastık tercih edilebilir. Bunun yanı sıra sırt üstü yatış pozisyonunda omurganın doğal şeklini koruyacak yastıkları seçmek hayat kalitesini de artıracak bir diğer önemli faktör olacaktır. Ayrıca bu tarz uyuma stiline sahip kişilerin de olabildiğince ince formlu yastıkları tercih etmesi, geceleri çok daha rahat nefes alınmalarına katkı sağlayacaktır. Yan yatış pozisyonunu tercih edenlerin ise yastık seçerken dikkat etmesi gereken en önemli husus, boyunu destekleyecek kadar yükseklikte yastık tercih etmektir. Bunun yanı sıra yastık seçerken; yastık yumuşaklığı, yatak yumuşaklığı ve kişisel ihtiyaçlar da önemli kriterler arasında bulunur. Kişisel ihtiyaçlar doğrultusunda yastıkların yapılacağı malzemeleri de doğru seçmeniz şarttır. Mesela doğal olarak Kuzu Yünü Yastık ve Pamuk yastık tercih edilmelidir . Böylece daha konforlu uyku süreci geçirmeniz de kaçınılmaz olacaktır.