Çarşaflar ve nevresimleri düzenli bir şekilde yıkıyor, kurutuyor ve temizliyoruz fakat yorganlar konusunda hep bir ‘’bugün yıkayacağım, kim uğraşacak, kim yıkayacak’’ şeklinde hep bir erteleme söz konusu oluyor. Çarşaflar ve nevresimler kadar önemli olan yorganlarda düzenli bir şekilde rutin olarak temizlenmeli, kurutulmalı ve havalandırılmalıdır. Eğer yorganlarınızın ömürlerini normalden daha uzun tutmak isterseniz mümkün mertebe rutin bir şekilde yorganlarınızı temizlemeli ve yıkamalısınız. Uygun koşullarda yıkayacağınız yorganlarınız sizlere uzun süreli kullanım ömrü sağlayacaktır. Fakat çarşaflar ve nevresimler gibi yorganlarınızın çok sık bir şekilde yıkanması gerekmemektedir.

Yorganlarınızı Senede Bir Defa Mutlaka Yıkayın!

Yorganlarınızı daha temiz tutabilmek için ve ömürlerini uzatabilmek için doğru bir şekilde yıkamanız gerekmektedir. Uygun ortamı sağlayabilmek ve doğru teknikler ile yorganınızı temizlemek, yıkayabilmek fazlasıyla önemli bir kuraldır. Üretici tarafından önerilen yıkama koşullarına dikkat ederek yorganlarınızı yıkamalısınız. Etiket üzerinde nasıl yıkayabileceğiniz konusunda sizlere detaylı bir şekilde öneri sunulmuş olacaktır.

Eğer yorganınız kısmi bir şekilde kirlenmiş ise kirlenen bölgeyi temizlemek için ılık sabunlu su kullanabilirsiniz. Fakat yorganınız üzerine çok büyük ölçüde leke bulaşmış ise ve yorganınızı tamamen yıkamanız gerekiyor ise ilk önce yorganınızın hangi dolguya sahip olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Yorgan çeşidinizi öğrendikten sonra belirli talimatlar ile yorganlarınızı yıkamanızda bir problem bulunmayacaktır.

Çamaşır makinasında yıkayamadığınız yorganlarınızı küvet içerisinde yıkayabilirsiniz. Küvete koyduğunuz yorganınızı en az 2 saat boyunca soğuk suda bekletmeniz önerilir. Daha sonrasında ise bekleyen yorganınızı çamaşır deterjanı eklemelisiniz. Çamaşır deterjanı eklediğiniz yorganınızı iyi bir şekilde yıkayın ve en son işlemde küveti tekrar temiz su ile doldurup yorganınızı iyi bir şekilde kurulayın. Tabii sunmuş olduğumuz bu öneriler haricinde yorganınızın çeşidine göre farklı yıkama teknikleri ve farklı yıkama önerileri de yorgan üzerindeki etiket içerisinde yer alabilir. Fakat genel olarak yorganların yıkama şekli bu şekilde oluyor. Çamaşır makinası içerisinde yıkayamadığınız her yorganı küvet içerisinde veya geniş bir kap içerisinde yıkayabilirsiniz. El yapımı yorganlar, elyaf yorganlar, pamuk yorganlar ve diğer farklı türdeki yorganlar için yorganınız üzerinde detaylı bir şekilde nasıl yıkanması gerektiği bilgisi yer alıyor olacaktır.